Články

eBay – návod k registraci a založení účtu

Nejznámější internetová aukční síň eBay je již delší dobu přístupná i pro uživatele z ČR. Nedávné zpřístupnění registrace na PayPal pro uživatele z ČR řeší problémy s placením na tomto aukčním serveru. V článku naleznete podrobný návod k registraci a založení eBay účtu a informace ohledně nakupování na tomto serveru.

Click here to buy & sell on eBay! Nejznámější a největší internetová aukční síň eBay patří dnes mezi jednu z nejlepších možností nákupu na světovém internetu. Pokud hledáte určité zboží za dostupné ceny, je eBay jednou z nejlepších voleb. Do nedávné doby bylo nakupování na eBay problematické, protože bylo problematické za zboží zaplatit. Jedinými možnostmi platby byly bankovní převod (vysoké poplatky za mezinárodní převod), platba pomocí BidPay nebo pomocí platebního systému MoneyBookers. Všechny tyto způsoby plateb ale málokterý prodávající akceptoval. Od června je ale pro uživatele z ČR legálně dostupný platební systém PayPal, takže nyní již nic nebrání v nákupu v internetové aukční síni eBay. Proto si popíšeme způsob registrace a nákupu na stránkách eBay.

Registrace a založení účtu

Postup registrace a založení účtu na eBay je celkem jednoduchý a zabere vám pouze několik minut. Registraci nedoporučujeme těm uživatelům, kteří alespoň trochu nerozumí angličtině v písemné formě. Účet si založíte na následující stránce serveru eBay – registrace.

V registračním formuláři, který se nám zobrazí po kliknutí na odkaz pro registraci, musíme nejdříve ze seznamu zemí („Country„) vybrat volbu „See all countries…„. Na následující stránce zvolíme zemi „Czech Republic“ a volbu odešleme tlačítkem „Change Country„.


Poté můžeme pokračovat ve vyplňování registračního formuláře pro vyplnění osobních údajů uživatele. Všechny údaje zadáváme raději bez diakritiky (bez háčků a čárek). Registrační formulář je zakončen vyjádřením souhlasu s registračními podmínkami, které doporučujeme raději přečíst, a zaškrtnutím souhlasu o zasílání informačních mailů. Dále musí uživatel odsouhlasit, že je starý 18 nebo více let. Celý formulář následně odešleme pomocí tlačítka „Continue„.

Dále je požadováno zadání uživatelského jména (můžete si vybrat buď jednu z nabízených voleb, nebo zadat vlastní), hesla a jedné kontrolní otázky a odpovědi na ně. Vyberte si např. jméno vaší matky za svobodna („Mother’s maiden name„). Bezpečnost hesla můžete zkontrolovat na zobrazeném indikátoru („Security Meter„). Pokud je vámi zadané uživatelské jméno již zabrané, jste na následující stránce požádáni o zadaní jiného. Pokračujeme odesláním zadaných údajů pomocí tlačítka „Continue„.

Po odeslání registračního formuláře je na emailovou adresu, uvedenou při registraci, zaslán email s názvem „Complete Your eBay Registration„. V tomto emailu naleznete odkaz pro dokončení aktivace eBay účtu a potvrzení vlastnictví registrované emailové adresy. Od této chvíle máte svůj účet u eBay aktivní a můžete začít nakupovat v aukcích na eBay.

Začínáme nakupovat

Nakupování na eBay většinou začíná vyhledáváním požadovaného zboží v aukcích. Můžeme použít buď jednoduché vyhledávání v poli s tlačítkem „Search„, které nalezneme na každé stránce, nebo použijeme rozšířené vyhledávání („Advanced Search„), kde máme na výběr mnoho voleb a nastavení pro přesné vyhledání požadovaného zboží. Vyhledané zboží je zobrazeno v přehledném seznamu s odkazy na detaily jednotlivých aukcí.

Doporučujeme nakupovat pouze od prodávajících, kteří mají dostatečný počet pozitivních hodnocení („Feedback Score“ je rozdíl mezi pozitivními a negativními hodnoceními a „Positive Feedback“ je procento pozitivních hodnocení). Pokud má prodejce logo „Power Seller„, tak se můžete spolehnout na jeho serióznost. Toto logo získá prodejce na základě dlouhodobé a kvalitní historie prodejů bez negativních reakcí zákazníků. V detailu prodejce („Seller Information„) můžete také nalézt od kdy je registrován.

Pokud již máme nalezeno požadované zboží, tak můžeme začít přihazovat. V následujících řádcích si popíšeme některé volby, které nalezneme na stránce s detailem požadované aukce.

  • Current bid“ nebo „Starting bid“ – aktuální cena, na kterou kupující přihodili. Pokud chcete zboží koupit vy, musíte přihodit částku vyšší.
  • Buy It Now“ – pokud je u aukce tato volba, je možné zboží ihned zakoupit za příslušnou cenu.
  • Time left“ – čas zbývající do ukončení aukce.
  • Description“ – popis zboží v aukci včetně obrázků a příp. možností plateb a zaslání zboží.
  • Postage“ – seznam možností zaslání zboží včetně ceny za dopravu (poštovné). Důležité je zda prodejce akceptuje prodej do České republiky. U aukce by mělo být „Will post to Worldwide“ nebo alespoň „Europe„.
  • Payment methods accepted“ – seznam možností plateb. Nejjednodušší a nejrychlejší možností je platba přes PayPal (viz. článek o platebním systému PayPal). Někteří prodávající (hlavně z Asie) akceptují i platební systém Moneybookers. Další možností plateb, kterou akceptují hlavně prodejci např. z Německa, je pomocí bankovního převodu.
  • Ready to bid“ – na konci stránky máte možnost na příslušnou aukci přihodit. Zadáte maximální cenu zboží („Your maximum bid„), kterou jste ochotni akceptovat, a přihození odešlete pomocí tlačítka „Place Bid„. Na následující stránce musíte ještě přihození potvrdit.

Závěrem

eBay je největší a nejpoužívanější aukční síň na internetu, kde díky široké nabídce zboží od prodejců z celého světa můžete nakoupit prakticky cokoliv. Alternativou pro české uživatele je aukční server Aukro.cz, kde je sice nabídka zboží mnohem menší, ale poplatky za zaslání v rámci ČR jsou nižší a uživatel může s prodávajícím komunikovat v češtině.

Author Info

Michal Terč

https://www.terc.cz